Sport și FitnessSporturi în aer liber

Podchufarova Olga: carieră sportivă și biografie

Olga Podchufarova, biografie care este descrisă în acest articol, o stea în ascensiune de biatlon rus. Moscovită. La vârsta de douăzeci și unu de ani, Olga a devenit câștigător în acest campionat mondial de sport.

copilărie

Podchufarova Olga sa născut al cincilea august 1992, la Moscova. Părinții campion nimic de-a face cu acest sport nu au. Mama lucrează ca traducător și ghid, iar tatăl său lucrează în domeniul sistemelor informatice. El a fost cel care a învățat fiica cross-country schi. Deși părinții au luat fiica ei la alte clase - în piscină, sala de dans - ea a ales Biatlon.

Dă-l la secțiunea de schi de profesori avizați, ca fata a fost punct de vedere fizic foarte bine dezvoltat, și capacitatea de a fi văzut cu ochiul liber. Dar pentru a merge la școală era foarte departe. Deoarece Olga a fost înregistrată la sala de dans.

Pasiunea pentru sport și prima victorie

Este nevoie de opt ani. Chiar m-am dus la concurs. Dar Olga a simțit că nu era calea ei. De aceea, probabil, nu a realizat un succes în dans. Când Podchufarova Olga sa mutat la clasa a noua, ea a devenit interesat de biatlon. Ucenicii au fost trimise la concurs și a trebuit să se supună trei kilometri pista de schi.

În ciuda faptului că fetele rivale a mers întotdeauna la formare, Podchufarova la linia de sosire a venit prima. După această victorie, ea a cerut pentru formator să-l înregistreze în secțiunea. Deci, a fost în școală de sport „Tineret din Moscova“. Primul ei antrenor a fost Yuri Lelin. Fata el a antrenat până în prezent.

formare

După absolvirea liceului Podchufarova a intrat în universitate administrația publică pe un „Management“ de specialitate. În același timp, sportivul continuă să se antreneze. Programul este transformă foarte strâns, dar o mare rezistenta si disciplina lui Olga. Și o ajută să facă față cu studiile și sporturile lor.

cariera de sport

Olga Podchufarova, a cărui biografie este foarte interesantă, a început cariera în 2009. Un cuplu de ani mai târziu a primit deja de aur și argint la Campionatele Mondiale de biatlon de vară. În 2012, banca atribuire ei Piggy adăugat încă 3 medalii de aur în cursa de sprint, urmărirea și releu. Acest Cupa Mondială a avut loc în Ufa.

În 2013, concursuri similare Podchufarova Olga a fost în măsură să ia bronzul. La o recompensă mai mare îi lipsea doar treizeci de secunde. 2013 a fost un punct de cotitură în viața Podchufarova. Cu Campionatul Mondial, a avut loc în Austria, Olga a adus trei medalii de bronz -, de argint și de aur.

Apoi a urmat Cupa Mondială, care a avut loc la Soci. Ea a efectuat prima pentru echipa din Rusia. A doar anterior formulări junior. Cupa Mondială Olga a câștigat al 58-lea sprint. La următoarea Cupa Mondială din Khanty-Mansiysk Podchufarova îmbunătățit rezultatul anterior. Ea a avut loc 26 în urmărirea. În 2014, competiția în Holmenkollen Podchufarova Olga a câștigat sprintul 21 -lea loc. Apoi m-am dus la Jocurile Olimpice de la Soci. Apoi, în cursa individuală a avut loc 49th, iar competiția în Ostersund a venit unsprezecea.

Următoarea etapă a fost chiar mai eficiente. A fost nevoie de 4-lea loc. Înainte de piedestalul secunde îi lipsea doar jumătate. Olga este considerat cel mai bun biathlete. În 2016 Podchufarova ar trebui să acționeze în Holmenkollen, campionatul mondial. Dar, după locul în sprint 65th a fost eliminat de antrenori de concurență.

Motivul a fost lipsa de sportivi de formare. După excluderea din competițiile Olga a anunțat că va gândi la trecerea la auto-formare. Și în acest caz, trenul va fi separat de echipa rusă.