Stele Snooker Pol Hanter - biografie, realizări și fapte interesante

Lumea Professional Biliard interesant pentru mulți oameni. De asemenea, ca și în alte sporturi, au stele și animalele lor de companie. În acest articol vom vorbi despre un om pe nume Pol Hanter - nivel planetar scuter, care este, din păcate, o lungă perioadă de timp mort. Dar biografia lui atrage atenția asupra acestei zile.

Nașterea și primii pași în sport

Pol Hanter sa născut în Marea Britanie (Yorkshire, Leeds) 14 octombrie 1978. De la o vârstă fragedă viitor tac de master-a placut de a petrece ore lungi în spatele unei mese de biliard. Deja la vârsta de doisprezece ani el a fost capabil să devină un jucător foarte mare succes la nivel de juniori.

Cea mai mare realizare, care a fost în măsură să ajungă la eroul nostru la nivel de amatori, a fost participarea la finala Campionatului Regatului Unit pentru participanții la vârsta de 18 ani, unde a pierdut un legendar acum de snooker jucător Stephen Lee, și a ocupat primul loc în turneul numit Pontins Star of the Future pentru jucători până la 16 ani. De asemenea, Hanter Pol a fost un câștigător de două ori Leicester Junior Concurs.

Trecerea la profesionistului

În viața unui englez și dezvoltarea sa ca un rol important de biliard jucat de oameni ca Dzhimmi Michchi și Dzho Dzhonson. Este mulțumită în vara anului 1995 Pol Hanter a devenit un jucător de snooker profesionist.

La doar patru luni de la începutul carierei sale în liga profesională a tânărului a fost capabil să producă o senzație în UK Championship, unde a învins Alana Makmanusa, care era în acel moment pe poziția a șasea clasament. scorul a fost 9-4 în favoarea tinere talente.

bandă de succes

Acesta a fost urmat de un alt triumf genial. In sferturile de finala ale turneului Regal Welsh Deschideți Hanter Pol învins Stephen Hendry, dar în lupta semi-finala a pierdut la John Parrott. După aceea, în timpul sezonului de tinere talente din Leeds, de două ori într-saisprezecea a concursului, care ia permis să ocupe poziția în cele din urmă locul 78 în lista de rating dintre cei mai buni jucători de snooker din lume. O astfel de realizare la o vârstă fragedă poate lăuda nu fiecare jucător de biliard din istoria sportului.

lupta a continuat

Următorul sezon Englezul a fost capabil să arate toate sceptici că succesul său de anul trecut nu a fost un accident absurd. El a reușit să ajungă în sferturile de finală de campionat al Marii Britanii și a crescut din nou în clasament, are un punct de sprijin în linia 43rd.

În sezonul 1997-1998 Pol Hanter a fost printre cei mai buni 16 jucători din turneu de Grand Prix, dar după aceea cariera lui a venit o ușoară acalmie până când, până când a ajuns în orașul Newport. Există încă o dată Hunter strălucit acționat pe Regal Welsh Open. Încă o dată, tânărul jucător de snooker îmbunătățit realizările sale anterioare. De data aceasta el a fost capabil să bată Steve Davis, Nigel Bond, Alana Makmanusa, Peter Ebdon. Și în final a trebuit să lupte cu John Higgins. Hunter a fost capabil să câștige împotriva adversarului, cu un scor de 9-5 și să ia primul său titlu în snooker în categoria pentru adulți. De asemenea, tânărul câștigător a primit un cec de 60 000 $ de lire sterline, care la acel moment a fost un premiu impresionant.

Steaua a arenei

După un astfel de triumf al eroului nostru este, din nou, livrat Regal Welsh Open și a ajuns la a opta finală. Ca urmare, el se afla pe poziția 24 a tabelului mondial. Și chiar și în ciuda faptului că englezul pentru a treia oară nu a reușit să se califice pentru campionatul mondial, deși jocul lui este extrem de experți și dragostea publicului respectat. În același an, Pavel a recunoscut ca cel mai bun tanar jucator al sezonului, care a contribuit în mare măsură la sale semi-finale ale turneului de prestigiu din Liverpool Victoria UK Championship.

Continuarea carierei

Hanter Pol, a cărui biografie este plin de spectacole foarte luminoase, în primul rând a venit la Cupa Mondială din 1999. Cu toate acestea, în prima rundă a pierdut la eventuala campion Stephen Hendry, cu un scor de 10: 8. Conform rezultatelor sezonului ca britanicul a fost capabil să devină al doisprezecelea din lume. Dar forma lui Pavel este slabă. El este adesea criticat pentru faptul că este slab concentrat în timpul jocului prea mult timp într-o varietate de divertisment, mai degrabă decât o debilitante și de formare persistente. Deși potențialul jucătorilor a fost foarte mare, un an mai târziu a scăzut la clasament poziția 14.

Întoarcere și victoria

În mod evident, Pavel a luat în considerare critica expresă și a început din nou să își întărească poziția. El a fost chiar posibilitatea de a merge la finala Welsh deschis, dar Ken Doherty a fost imbatabil. Aceasta a fost urmată de semi-finale ale turneelor britanice și scoțian, un sfert din finala Grand Prix din China și turneul.

În 2001, Pol Hanter, a luat parte la concurs sub numele de Benson & Hedges Masters. În 1/8 finală a bătut prietenul lui Metyu Stivensa. Apoi a urmat victoria cu scorul de 6 - 3 peste Peter Ebdon într-un sfert de finala. În semifinale, el a fost, de asemenea, învins Stiven Hendri.

Meciul final sa dovedit a fi foarte dramatic. Hunter a pierdut în Fergal O'Brien 2 - 6, dar în cele din urmă a reușit să facă o liniuță nebun și în cele din urmă învinge adversarul tău. În plus față de titlul său englez pentru a adăuga la premiul pentru cea mai mare pauză și a plecat acasă cu un premiu de $ 185 mii de lire. Sezonul jucătorul termină pe linia a 9-a rating.

În 2002, Pavel a câștigat încă o dată Masters turneu. Datorită acestui fapt, el a scris numele său în istoria a treia după Cliff Thorburn și Stephen Hendry, care a fost norocos să devină de două ori câștigător Masters. În același sezon englezul a câștigat British Open, bate în meciul final Iana Makkaloha.

Ca urmare a unor astfel de intervenții Pol Hanter, snooker pentru care a fost lucrarea vieții lui, a fost capabil să demonstreze tuturor că el este capabil de mult. Suma premiului la momentul respectiv a ajuns la o jumătate de milion de lire sterline, iar în fața lui de așteptare pentru succes și mai mare.

Campionatul Mondial 2003 britanic bate Ali Carter, Metyu Stivensona si Peter Ebdon, care la acel moment a apărat titlul. Pavel a ajuns în semifinale, unde a pierdut într-o luptă amară pentru Ken Doherty. Cu toate acestea, un astfel de rezultat a permis Hunter să devină al patrulea în clasamentul mondial.

În sezonul 2003/2004 Pavel a putut decât o singură dată pentru a câștiga turneul. Sa întâmplat la Campionatul Masters, unde a fost capabil să treacă fără compromisuri Ronnie O'Sullivan. În același timp, un englez în timpul jocului a pierdut, dar a rupt încă o rezistență adversarului în favoarea lor. În plus, Hunter a câștigat turneul german Open, care nu dă puncte de clasament.

În 2004, Pavel și prietena lui s-au căsătorit pe insula Jamaica. Popularul revista „Hello“, a primit de la o pereche de dreptul exclusiv de a publica fotografii de nunta lor.

tragedie

Sezonul 2004/2005 sa dovedit a fi un dezastru pentru britanici. Acest lucru este de înțeles, pentru că el a aflat că el a avut cancer. Șeful Asociației Snooker Mondiale și campion mondial, atunci curent au exprimat sprijinul pentru un atlet bolnav.

La sfârșitul lunii decembrie 2005, soția lui Paul Lindsey a dat naștere unei fiice, căruia i sa dat numele de Ivy Rose. Un astfel de eveniment în viața de familie a inspirat englezul a lupta impotriva bolii, iar el a spus că era dispus să continue tratamentul. A urmat un curs de chimioterapie speciale. Cu toate acestea, el nu a fost destinat să câștige această luptă. 09 octombrie 2006 Pol Hanter a pierdut ultima oară, iar în acest moment înfrângerea a fost prețul vieții sale. Sportivul a murit înainte de a ajunge la ziua lui 28 doar o chestiune de zile.

Cheltuiți ultima sa călătorie a venit astfel de stele de sport renumite la viata de snooker, Jimmy White Mettyu Stivens, Ronnie O'Sullivan și altele.

După moartea tânărului biliard colegii sai au facut o propunere, care a fost că, pentru a numi odniz turneul Masters în onoarea lui. Cu toate acestea, această idee a fost respinsă de conducerea Asociației. Și, ca urmare a memoriei atlet a fost onorat prin redenumirea non-clasamentul turneului german anual este în Paul Hunter Classics.

Copyright © 2018 ro.delachieve.com. Theme powered by WordPress.