Noutăți și SocietateCelebritati

Tomas Berdych - reprezentantul luminos al tenisului ceh

Tomas Berdych - jucător de tenis ceh, care locuiește în Monaco. Pe parcursul carierei sale de treizeci și ceh a reușit să câștige mai mult de o duzină de turnee majore single și două - în camere duble. Deși cariera lui nu poate fi numit restante.

carieră

Joaca tenis Tomas Berdych a început în copilărie. La vârsta de doisprezece ani, el a fost capabil să câștige unul dintre turneele în Republica Cehă. Tomas a început cariera profesională în 2002. În primul său an pe jucător profesionist de tenis ceh a reușit să urce până la opt poziții în clasamentul ATP.

Cel mai mare scor în clasamentul jucătorilor profesioniști de tenis Tomas a arătat la sfârșitul primăverii anului 2015, atunci când acesta se află în a patra linie a tabelului ATP. În momentul de față, ceh ocupă locul al paisprezecelea. 16 iunie, el a zburat din turneu din Stuttgart, iar câteva săptămâni mai devreme la Open-ul francez a pierdut în Berdych în runda a doua.

Performanțe Tomasha Berdyha Grand Slam

Debutul ceh la unul dintre cele patru evenimente de tenis majore au avut loc în Campionatul deschis al Americii în 2003. La turneul, Tomas a reușit să treacă primul tur, după care a părăsit competiția în etapa a doua runda.

În 2004, a declarat Berdych la prima a sezonului Grand Slam - Australian Open. Tomas nu a reușit din nou să meargă dincolo de al doilea tur. El a pierdut în trei seturi la celebrul american Andre Agassi, care la acel moment a avut loc a patra poziție în clasamentul ATP.

Cel mai de succes turneu de Grand Slam pentru Tomasha Berdyha - Wimbledon 2010. Aceste concursuri cehe a reușit să ajungă în finală. Primul Krug Tomash a trecut cu ușurință, învingând kazah Golubev. În al doilea tur al turneului Tomas Berdych a fost Becker german este dat un singur set. În a treia rundă de tenis ceh a fost pe punctul de retrogradare, dar a fost capabil să bată Denis Istomin în cinci jocuri. In sferturile de finala, Tomas Berdych a învins primul cap de serie - Roger Federer. În semifinale, din nou adversar dificil - a treia racheta a lumii - Novak Djokovic. Din nou, victoria a fost pentru Cehia. În meciul final Tomas Berdych a pierdut la spaniolul Rafa Nadal.

Copyright © 2018 ro.delachieve.com. Theme powered by WordPress.