Sport și FitnessFotbal

EURO 1960: rezultate

Ideea de a organiza un turneu între echipele din Europa au apărut în 1927. În timp ce dau seama că nu sa întâmplat. Dupa 30 de ani de UEFA am revenit la această idee și a creat un Campionat European sau Cupa Anri Delone. Prima remiză a avut loc în 1960. Franța a luat partea finală.

regulament

Nu toate echipele europene au sprijinit ideea de a organiza Euro-1960. Pentru a participa la turneu a refuzat la 13 din 30 de țări. Printre acestea se numără Italia, Anglia, Germania, Belgia și Suedia. Federația de Fotbal consideră că Cupa va preveni jucatorii recupera după sezon.

Celelalte 17 țări membre ale Ligii, au participat la tragerea la sorti 1/8 si 1/4 finala. Acesta a trecut la începutul lunii iunie 1958. 14 echipe, inclusiv Uniunea Sovietică, a început spectacole la 1/8. Irlanda și Cehoslovacia a efectuat un meci de clasificare.

1/8 și 1/4 finala a avut loc două meciuri: acasă și în deplasare. Semi-finale și UEFA Euro 1960 finala a avut loc în Franța ca Anri Delon a fost președintele Federației Franceze de Fotbal.

start

În timpul tragerii la sorți EURO 1960 nu a fost reglementat strict calendaristic - echipele de management a convenit în mod independent, pe locul și ora. meciuri de calificare, care, în teorie, ar trebui să aibă loc în primul rând, a avut loc doar 5 aprilie și 10 mai 1959. Primul meci acasă Irlanda a câștigat cu scorul de 2: 0. Meciul retur a avut loc la Bratislava, cehii au reușit să înscrie patru goluri fără răspuns și a trecut mai departe.

Jocul de debut al UEFA EURO 1960 a avut loc 28 septembrie 1958. Reuniunea a URSS-Ungaria a fost prima istorie Cupa Europei. Meciul a fost jucat pe stadionul „Luzhniki“.

finală 1/8

EURO 1960 Fotbal din Rusia (echipa URSS) a început cu un meci acasă împotriva maghiarilor. Pentru a lupta 100.000 de fani. Primul gol al meciului (și istoria Campionatului European) a fost marcat în minutul 4 al player-sovietic Anatoliem Ilinym. EURO 1960 de fotbal URSS a devenit primul în toate. Vyacheslav Metreveli a crescut în curând contul și Valentin Ivanov prin strivirea. Maghiarii au putut să răspundă doar o minge în minutul 84.

Meciul retur a avut loc un an mai târziu - 27 septembrie 1959. Încă o dată norocul de partea echipei sovietice. învingând ungurii minim, Uniunea Sovietică sa dus la 1/4 finala.

În cea de a doua pereche de ciocnirea dintre francezi și greci. Primul meci a avut loc în Franța. Umplut „Parc des Princes“ a văzut opt goluri, șapte dintre ele a marcat gazdele. Meciul retur sa încheiat cu scorul de 1: 1.

Primul meci dintre România și Turcia a avut loc la București. Mai puternică decât românii, a marcat trei goluri fără răspuns. 26 aprilie 1959 la Istanbul a găzduit de-al doilea meci. Turcia a câștigat 2: 0, dar nu a fost suficient. În sferturile de finală a mers la echipa română.

Cuplu Norvegia, Austria, primul joc a avut loc la Oslo. Cu un scor minim a reușit să învingă austriecilor. Meciul retur a avut loc la Viena și sa încheiat cu scorul de 5: 2 în favoarea Austriei.

În 1/8 finală UEFA EURO 1960 de fotbal cu Iugoslavia și Bulgaria. Favorit în perechea a fost evidentă. Iugoslavia a câștigat primul meci al echipei naționale cu scorul de 2: 0. Al doilea încheiat la egalitate (1: 1).

O pereche interesanta a UEFA EURO 1960 a devenit germană Republica Democrată-Portugalia. Primul meci a avut loc la Berlin, unde gazdele primite (2: 2). Întâlnirea de oaspeți în Portugalia, germanii marcat de două ori, dar victoria a rămas Masters (3: 2).

Exodus perechi Spania-Polonia a fost destul de evident. Won Away Spaniolă (4: 2). Pagina de start a câștigat 3: 0 și sa dus la 1/4 finala.

În ultimele două Danemarca a jucat împotriva câștigătorul tur de calificare - Cehoslovacia. La Copenhaga, nu a fost posibilă identificarea câștigătorului (2: 2). La domiciliu, cehii bate danezii mari (5: 1).

1/4 finala

Meciul cel mai anticipat a devenit URSS-Spania. În avans a câștigătorului a fost dificil de prezis. Dar fanii nu au fost destinate pentru a vedea confruntarea interesante. Motivul a fost relațiile politice dintre cele două țări, care au fost tensionate în acei ani. Spania a refuzat să viziteze Uniunea Sovietică, oferit să găzduiască meciurile de pe teritoriul neutru. UEFA a spus nu, amendat echipa si atribuirea descalificarea. Astfel, Uniunea Sovietică a mers la semifinalele UEFA EURO 1960.

Franța a primit un cuplu Austria. Francezii a castigat ambele jocuri. Originea sa încheiat cu un scor: 5: 2, al doilea - 2: 4.

Portugalia sa opus Iugoslavia. Primul meci al portughezi abia a câștigat cu un scor de 2: 1. reuniune de răspuns a avut loc la Belgrad sa încheiat înfrângerea Portugalia (5: 1).

În ultimii doi întâlnit România și Cehoslovacia. Fiind în rangul de favorit, cehi a câștigat cu încredere două meciuri - (0: 2) (3: 0).

semifinală

La sfârșitul lunii mai 1960 a avut loc tragerea la sorți pentru semifinale. Adversarii Uniunii Sovietice sa dus la Cehoslovacia. Franța a jucat cu Iugoslavia.

Meci între echipa națională sovietică a fost pe scena „Velodrome“. Efort jucatori locali bate cehi. Primul gol a fost marcat de Ivanov în a doua jumătate, el a dublat, de asemenea, rezultat, și Viktor Ponedelnik a pus capăt meciului.

În al doilea meci a fost considerat un favorit al Franței, în ciuda absenței mai multor jucători-cheie. Iugoslavii a condus 1: 0, dar imediat a ratat. Francezii au parte de sus în joc și de minutul 53 a condus 1: 4. În minutul 55, oaspeții au marcat un al doilea, dar nu a fost suficient. Și apoi incredibilul sa întâmplat. Intre 75 si 79 de minute, iugoslavii au fost notate de trei ori și a ajuns la final.

Meciul pentru locul al treilea

Nemulțumit de a pierde Franța, a avut loc foarte ezitant meciul final împotriva cehilor. ventilatoare îmbufnat pentru orice eroare huiduiți echipa lor. Rezultatul a fost victoria Cehoslovaciei cu scorul de 2: 0.

final

Meci din URSS-Iugoslavia a avut loc pe un teren umed în ploaie. În general, jocul a fost egal. În primul rând se uite iugoslavii mai bine. La 43 minute Galic a condus echipa înainte. Răspuns jucători sovietici ar putea avea asupra 49-lea minut. A doua jumătate a avut loc sub presiunea Uniunii Sovietice. Dezvăluie câștigătorul nu a fost posibil, în cele mai multe ori. La doar 113 minute, Viktor Ponedelnik a marcat al doilea gol. EURO 1960 echipa URSS a câștigat datorită încăpățânarea jucători și norocul de însoțire.

Copyright © 2018 ro.delachieve.com. Theme powered by WordPress.