Sport și FitnessFotbal

Câștigătorii Cupei Mondiale: cine și când triumfoval

Cupa Mondială de fotbal - este cel mai prestigios turneu de fotbal internațional, care a avut loc din 1930. Numărul de participanți la turneul final a crescut treptat, odată cu dezvoltarea infrastructurii de transport și de a crește popularitatea fotbalului internațional.

Numărul de participanți la turneul final

Câștigătorii Cupei Mondiale FIFA sunt determinate de numărul de echipe care au câștigat dreptul de a participa la turneul final prin care trece turneul de calificare. Necesitatea de a trece de selecție este eliberat doar echipa - gazda turneului. Cu toate acestea, a existat un moment în care turneul de calificare nu a fost efectuat. Aceasta este prima Cupa Mondială din Uruguay, atunci când participanții au fost recrutați aproape violent.

Mundial în 1930 a luat 13 echipe participa. 16 echipe au jucat reciproc în Italia, după 4 ani în Franța, după 8 ani. Apoi campionat au putut să dețină din motive evidente numai 12 ani mai târziu, în Brazilia. La turneul a ajuns la doar 13 echipe. În 7 turnee consecutive (începând cu anul 1978 inclusiv), în campionat au participat 16 de echipe. Din 1982 (FIFA World Cup din Spania) a găzduit prima extindere a numărului de participanți (24 de echipe). În acest format, organizatorii turneului a avut loc de 4 ori. Din 1998 participă 32 de echipe din campionate mondiale. Planurile noului președinte FIFA Gianni Infantino există o creștere a numărului de participanți la 40 de echipe Mundial.

FIFA World Cup: Câștigătorii de an

Deci, în 1930, așa cum am spus, campioni au fost uruguayenii. Următoarele 2 turneu (1934 și 1938) a câștigat echipa italiană. Din 1938-1950, urmată de o pauză de 12 ani, asociat cu al doilea război mondial. În 1950, echipa Uruguay a devenit 2 ori campion mondial. În 1954, prima dată germani triumfovali (Germania de Vest). În 1958 și 1962 (de două ori la rând) a câștigat turneul brazilienii Joao Santos do Nascimento (Pele) și Mario Zagallo în compoziție. Lista de câștigători ai Cupei Mondiale ar fi incompletă fără Anglia. Fondatorii fotbal singura sa victorie în turnee majore câștigate pe campionatul mondial acasă în 1966. A treia victorie a brazilienii pe turneul principal de fotbal a avut loc în 1970. După 4 ani, echipa germană a câștigat a doua victorie în istoria campionate. În 1978, echipa argentiniană a câștigat acasă campionat mondial. Italienii treia victorie la Cupa Mondială a câștigat în 1982 pe teritoriul spaniol. În 1986, Argentina cu Diego Maradona în compoziție a câștigat campionatul mondial pentru a doua oară. În 1990 și 2014 a câștigat de jucătorii lor regulate germane. De două ori (în 1994 și 2002), a luat trofeul brazilienii. În 1998, campionii francezi au fost în 2006 - „Azzurrini“, iar în 2010 - echipa Spaniei.

FIFA World Cup: Câștigătorii Statistica

La următoarea echipă după ce a câștigat campionii de turneu au întotdeauna foarte greu. Apăra echipele sale la titlu gestionate doar de două ori (în Italia în 1938 și Brazilia în 1962). În 1954, echipa Uruguay a devenit locul 4 în turneul din Suedia. Germani în 1958 a fost, de asemenea, a devenit 4 mi. Echipa nationala a Braziliei în 1966, după două victorii consecutive la Cupa Mondială FIFA a acționat destul de rău, nu printre câștigători. Și, după ce a câștigat campionatul în 1970, în Mexic magicienii mingea în 1974 și 1978 au avut loc 3 și 4. Germanii nu dupa victoriile obtinute in turneu nu a avut loc pe următoarele site-uri majore de concurență. Brazilienii după ce a câștigat Campionatul SUA în 1994, a devenit al doilea în 1998, în Franța.

Echipe niciodată nu a reușit să câștige turneul de trei ori la rând.

Finalele cele mai intense

7 lupta campionat final nu este terminat în timpul regulamentar. 2 ori câștigători ai Cupei Mondiale au fost identificate în lovituri de departajare. Hai să vorbim despre toate aceste lupte detaliu.

In 1934, echipa italiană în prelungiri bate reprezentanții Cehoslovaciei, cu scorul de 2: 1 (goluri marcator minute sunt necunoscute). În 1966 a existat un celebru finala Anglia-Germania, care a servit arbitrul sovietic Tofik Bakhramov. Engleză marcat 18, 78, 101 și 120 de minute, iar germanii - la 12 și 90 de minute ale meciului. Scorul final 4: 2 în favoarea britanicilor. După 12 ani de meci Argentina- Olanda sa încheiat cu victoria pentru sud-americani în prelungiri 3: 1 (38, 105, 116-82). În 1994, Brazilia și Italia a marcat doar în lovituri de departajare, care sa încheiat cu un scor de 3: 2 în favoarea Romario și companii.

3 finale nu sa sfârșit în timpul regulamentar. De exemplu, echipele din Italia și Franța, timpul principal și suplimentar încheiat în 2006, cu un scor de 1: 1, dar italienii a câștigat la loterie, cu un scor de 5: 3. Meciuri Spania-Olanda (2010) și Germania-Argentina (2014), sa încheiat după prelungiri cu scorul de 1: 0 în favoarea primei echipe.

Campionilor pe lupte câștigate

Câștigătorii Cupei Mondiale în teorie și ar fi câștigat cel mai mare număr de partide în turneul final. La data de 14 iulie 2014 pentakampeony brazilienii au câștigat 70 din aceste meciuri. La mai puțin de 4 victorii la echipa națională germană. Aceste comenzi sunt puțin probabil să cedeze poziția de lider în tabel, deoarece echipa italiană, care este al treilea, doar 45 de victorii. De asemenea, în primele cinci includ Argentina (42 victorii) și Spania (29 rezultate maxime).

Câștigătorii Cupei Mondiale - este într-adevăr cea mai puternică echipă la momentul respectiv. Accidental imposibil de a câștiga un astfel de turneu.

Copyright © 2018 ro.delachieve.com. Theme powered by WordPress.