Sport și FitnessFotbal

Cupa Națiunilor african 2013: descoperirea și dezamăgire

În perioada cuprinsă între 1/nouăsprezece-02/zece acestui an, Africa de Sud a luat următoarea Cupa Națiunilor din Africa, care a devenit deja 29 într-un rând. Trebuie remarcat faptul că inițial planificate campionat în Libia, dar războiul civil din această țară a făcut ajustări la planurile organizatorilor. Participarea la preselectia a luat toate cele 47 de țări ale continentului. Conform rezultatelor sale Cincisprezece participanți au avut loc in finala si a devenit a șaisprezecea țară-gazda.

Interesant în ultimul turneu a fost faptul că aproape toate ghidurile vorbit mult despre începutul construcției echipelor lor și pregătirea lor pentru următoarea mundialyu, care va avea loc în Brazilia. Acest lucru este valabil reprezentantului Ghana, Maroc și altele. Singurul care a exprimat încrederea și a declarat intențiile de a câștiga campionatul de fotbal actual al Africii, a devenit Sabri Lamouchi - antrenorul echipei naționale a Coastei de Fildeș. Ca rezultat, „Elephants“ a fost eliminat deja in sferturile de finala. antrenorul nigerian, dimpotrivă, a venit înainte de concurs sub un baraj de critici pentru refuzul de a deservi liderii recunoscuți din trecut. In schimb, el a invitat o echipă de jucători sub vârsta de 25 de ani, cu excepția câtorva oameni. În ciuda accentul pe cuvântul la campionatul mondial în 2018, echipa națională a Nigeriei a câștigat meciul.

Principala dezamăgire a turneului, probabil, a fost campionul en-titre - echipa nationala Zambiei. Pe de o parte, în victorioși de anul trecut au fost fixate o speranță, iar pe de altă parte - nu atât de senzational de plecare mai devreme. În acest caz, ne-a confirmat cuvintele multor sceptici, care, în 2012, au susținut că Zambia a câștigat Cupa Africii Națiunilor din cauza subestimării concurenților. Mayuka și Christopher Katongo - Ei nu au în sine și echipa stele principală arată. Un alt ratat a fost echipa Coastei de Fildeș, condus de fara varsta Didier Drogba. Chemat Ultima dezamagire nu transforma limba, dar ar trebui să joace în oricare dintre meciurile cu experiență din Coasta de Fildeș nu a demonstrat. Toate acestea sugerează ideea că „elefanților“ nevoia urgentă de a găsi un nou atacant, pe care o puteți paria.

Acum, hai sa vorbim despre descoperirile. Ultima Cupa Națiunilor Africane a dat lumii numele de noi talente de fotbal - duminică Mba. mijlocaș central în vârstă de 24 de ani joacă pentru clubul nigerian „Lupii Warren“, dar există toate premisele pentru a spune că el va fi vara viitoare într-una dintre echipele europene. Fotbalistul mare ajutor John Obi Mikel la mijlocul terenului și a marcat două goluri importante. Unul dintre ei a fost decisiv împotriva Coastei de Fildeș, iar al doilea - numai în meciul final. Printre echipele descoperire cea mai importanta a fost, desigur, echipa națională de Burkina Faso. Puțini au crezut în ieșirea lor din grup, să nu mai vorbim de final medalia de argint, cu care au părăsit Cupa Națiunilor.

Gazdă campionatul viitor va fi Maroc. Este cunoscut faptul că meciurile concursului va avea loc la stadion șase orașe. Trebuie remarcat faptul că 2015 Cupa Națiunilor din Africa ar trebui să devină o nouă istorie de dezvoltare a fotbalului, „continentul negru“. El va începe la un an după campionatul mondial. Potrivit multor experți, campionatul va fi ultimul pentru multe stele recunoscute și trebuie să deschidă noi nume și forță. De exemplu, așteptările ridicate ale tinerilor din Benin și Gabon. Este posibil ca un antrenor, vom vedea oameni care au urmărit jocul recent.

Copyright © 2018 ro.delachieve.com. Theme powered by WordPress.