Sport și FitnessSporturi în aer liber

Furkad Marten: o biografie a biathlete francez

Furkad Marten - unul dintre cei mai buni biathletes francezi. campion olimpic în 2014. Martin - frate mai mic nu mai puțin talentat biathlete Simona Furkada.

cariera timpurie

Inițial, părinții mei a trimis doi frați la secțiunea de hochei, dar, așa cum a fost departe de casa, ele nu sunt întotdeauna în măsură să ia copiii lor acolo. De aceea, Simon și Martin transferat la secțiunea de schi fond. De-a lungul timpului, frații obosit de doar rulează în jurul și ei „au aruncat în spatele pușca.“

Marten Furkad (vezi foto. Mai jos) este foarte bine venit în acest sport. Începutul activității sale a coincis cu sfârșitul carierei lui Rafael Poiret - biathlete legendar care a decis să părăsească schiurile și să ia un loc de muncă de coaching. În multe interviuri, Martin a spus că Poiret este idolul său.

Pe parcursul primilor doi ani Fourcade nimic special. El a reușit întotdeauna să intre în zona de puncte, dar victorii si medalii nu a fost. Nu e de mirare ei spun că biatlon este considerat sportul „pentru adulți“. Realizări norvegiană Bjoerndalen la ultima olimpiada doar confirmă acest lucru.

sezonul 2009-2010

Furkad Marten a devenit cunoscut în 2010, când a câștigat argintul la startul în masă la Jocurile Olimpice. După aceea, el a câștigat de trei ori în competiții în Cupa Mondială. Odată ajuns în Kontiolahti și de două ori în Oslo. Acest lucru ia permis să ia în clasamentul general pe locul al cincilea. Fratele său a fost al șaptelea.

sezonul 2010-2011

Pentru Fourcade a fost un sezon de succes. El a început cu trei hit-uri în top 5 în Ostersund. Apoi a luat locul 2 în Ruhpolding în toate cele trei curse. O victorie de pornire în masă în Fort Kent și Antholz permis să vină favorit clar pentru Cupa Mondială.

Datorită mare viteză și precizie Martin French echipa națională a câștigat treilea releu mixt. Foarte aceeași Fourcade a primit o medalie de argint în sprint și un aur în urmărirea ( în ciuda trei penalități). Conform rezultatelor biathlete sezon a fost pe locul al treilea din clasamentul general al Cupei Mondiale.

sezonul 2011-2012

Înainte de începerea sezonului, Furkad Marten a stabilit un obiectiv clar - să ia data de 1 sau locul 2 în tabelul de evidență a studentului. Această sarcină a început să pună în aplicare imediat, în prima etapă, câștigând cursa de urmărire și cursa individuală. Chiar înainte de sfârșitul sezonului a fost clar că sportivul are loc primul în ansamblu Cupa Mondială. În plus, Martin a primit un mic glob de cristal în urmărirea și sprint.

sezonul 2012-2013

A fost deschis în victoria suedeză francezul Ostersund (cursă individuală). În sprint, totul nu a fost atât de bine - doar 10 -lea loc. Dar apoi Fourcade a fost capabil să câștige în urmărirea. Etapele ulterioare nu au fost foarte de succes: francezul nu ocupă primul loc. Motivul pentru care a fost primit de către aceasta în Oberhof prejudiciu umăr.

Lipsa de Svendsen la preolimpic săptămânii la Soci a permis Martin să câștige cele două curse ale celor două deținute. În competiția individuală, la 20 de kilometri Fourcade ratat doar o singură dată a eliminat 60 de secunde decalaj față de lider - Binbahera. Ca urmare, avantajul de Martin la sosire a fost de 7 secunde. În competiția de sprint la 10 kilometri francezul nu a făcut o singură alunecare și a câștigat cu încredere primul loc, bate medaliat cu argint Evgeny Ustyugov 40 de secunde.

Ultima etapă a Cupei Mondiale, a avut loc la Khanty-Mansiysk, francezul a devenit triumfător. Fourcade a câștigat cursa de sprint, nu permite un singur dor. În urmărirea el nu a fost în măsură să realizeze astfel de succes. Martin a ratat la fiecare pas, 5 comite erori.

În ciuda unui număr de eșecuri, la sfârșitul anului 2013 Fourcade încă a depășit principalul său rival Svendsen la 421 de puncte, bate recordul pentru numărul apelat pentru punctele de sezon. De asemenea, a câștigat biathlete globul de cristal în toate tipurile de curse.

2014 Jocurile Olimpice

08 februarie Marten Furkad, din care o fotografie este atașat la articol, a luat parte la cursa de sprint. Din păcate, a ratat pe lezhke. Ca rezultat, sportivul a trebuit să se stabilească pentru locul 5.

10 februarie, el a participat la urmărirea, unde a avut nici un egal. Biathlete ratat doar o singură dată. În plus, tehnica de patinaj Martin Fourcade a fost fără cusur. Nu este surprinzator, el a fost primul.

13 februarie Martin a participat la cursa individuală în complexul Laura. Din nou, sportivul - o greșeală, iar al doilea aur. locul 2 sa dus la apoi german Erich Lesser, o treime - rușii Evgeny Garanichev.

Toti fanii biatlon au așteptat o luptă aprigă între Svendsen și Fourcade. Și a avut loc la 18 februarie de start în masă. Duelul a fost foarte interesant. Pentru a determina câștigătorul, judecătorii au avut pentru a vizualiza o fotografie finisaj. A fost al 4-lea victoria Swensen la Jocurile Olimpice.

Releu 4 × 7,5 km indeplineste olimpic de biatlon. Marten Furkad, deși rulează la ultima etapă, dar nu a putut ajuta echipa franceză. Ca urmare, ea nu a primit pe podium.