Sport și FitnessSporturi în aer liber

Luger rus Demchenko Albert: biografie, cariera de sport, viața personală

Albert Demchenko, a cărui biografie este prezentată în acest articol, este un legendar Luger rus, participant la șapte-timp și de trei ori medaliat olimpic. De multe ori a câștigat la campionatele rusești și europene, precum și în clasamentul Cupei Mondiale.

informații biografice

Demchenko Albert Mihaylovich sa născut în 1971 în micul oraș Chusovoy, situat în regiunea Perm, în familia metalurgiști. El a fost cel mai mare dintre cei cinci fii. copilărie Albert nu poate fi numit un calm: el a crescut un băiețoi și un bătăuș. Studiu de la școală a fost dat la el cu dificultate. Singurul divertisment a fost viitorul sania sportivului. Și au fost făcute din resturi de materiale - tatăl fierte câteva țevi și le-a acoperit peste bord. Pe aceste sănii și-a petrecut primul său antrenament amator Demchenko Albert.

După liceu, viitorul intitulat Luger a continuat studiile în umaniste și instituțiile sociale. '90 grele nu a fost cruțat și familia Demchenko. Albert a fost nevoit să caute locuri de muncă în căutare de bani în diferite studii. El a trebuit să învețe profesia de conducătorul auto, un portar, un faianțarul, chiar și vânzător de carne pe piață. Dar dificultăți temporare nu a putut descuraja pasiunea sa pentru sanie.

cariera de sport

Serios urmări săniuș Demchenko a început în 1984, sub conducerea lui Tatiana Yuferova. Șase ani mai târziu, Albert primește un apel-up al Uniunii Sovietice. Dar, mai întâi de succes a venit la el deja în echipa rusă.

La Campionatul European din 1996 Demchenko a câștigat argintul la simplu și bronz la dublu. Apoi, după o pauză cauzată de criză și de sănătate problemele economice, Albert a revenit la acest sport. În sezonul 2004/2005 el reușește să câștige Cupa Mondială în rândul persoanelor fizice.

Apoi a venit sezonul de pre-olimpic. Demchenko Albert a reușit să câștige o medalie de argint la Torino, precum și pentru a câștiga Campionatul European de la simplu. Doi ani mai târziu, un Luger rus pe locul al doilea la campionatul continental, iar în Campionatul European 2010 în Chezane se încheie pentru el victoria triumfătoare. Succesul său Demchenko repetat doi ani mai târziu, pe drumul cel bun lui natal din Paramonovo.

Soci Jocurile Olimpice trebuia să fie pentru Alberta pentru a șaptea. Prepararea a fost realizată mai bine decât Albert a fost implicat personal în dezvoltarea unui nou model de sanie, în paralel cu acest lucru pentru a finaliza colecția sa de premii cu Campionatul European de aur în Sigulda. Și Jocurile Olimpice 2014 a început. În plus față de single-uri, care a devenit deja o corona la Demchenko, Albert a luat parte la releu. Și foarte bine - a câștigat două medalii de argint.

După Jocurile Olimpice de la Soci, Luger în vârstă de 43 de ani, a anunțat la sfârșitul lui lung și a devenit legendara cariera sport.

viaţa personală

Albert Demchenko cu soția sa Olga a trăit în Dimitrov în apropiere de Moscova. Ei au ridicat o fiică Victoria, care a urmat pe urmele tatălui său și serios a preluat săniuș.

Copyright © 2018 ro.delachieve.com. Theme powered by WordPress.