PasiuneJocuri de masă

Tie-Break - ce este? descriere

Mulți oameni întreb: tie-break - ce este? În cazul în care este folosit? Acestea și alte întrebări vor fi discutate în articol. Termenul "tie-break" ( "stop tragerea la sorți") este derivat din cuvântul englezesc cravată (trage) și declarația de pauză (pentru a opri, pauză). Aceasta înseamnă un lot mai scurt specifică (în volei (set scurt), tenis (joc) și alte sporturi), care pot fi utilizate pentru a determina câștigătorul în cazul în care un scor de egalitate.

Când joci tenis?

Tenis tie-break - ce este? La simplu sportivi de tenis joace un joc scurtat cu scorul de 6: 6 joc. Jocul continuă până la un set de șapte puncte. În cazul în care diferența de șapte puncte în puncte este mai mică de doi adversari, tie-break continuă până când diferența dintre două puncte.

În plus, tenis asociat simplu set scurt de partide la același scor în seturi pot executa basculare stabili ca o cravată-breaker pentru campion. În acest caz, adversarii pentru a concura, atâta timp cât nu câștiga zece puncte. Jocul poate dura până la un avantaj de perechi de două puncte. Și este scris ca 1: 0 și 0: 1.

Cum de a juca tenis?

Deci, știi deja că tie-break - un scurt meci. Ca tenis său de joc? agonist infeed ia primul teren, iar apoi efectuează două furaje adversarul trece apoi printr-o pereche de reprize de schimbare. Tie-Break durează atâta timp cât nu există nici o diferență în a primit două puncte. Locuri de joaca sunt înlocuite după fiecare șase puncte.

badminton

Mulți oameni știu că tie-break - este un joc interesant. Acest partid are loc în badminton cu scorul 20:20 în joc. Și cum să pună în aplicare sportivii? Partea care a fost capabil să înscrie prima diferență de două puncte, cu scorul 20:20 a câștigat jocul. Side, în primul rând pentru a obține 30 de puncte, atunci când scorul a fost 29:29 într-un joc victorii.

volei

În continuare, vom afla cum să joace un tie-break în șah, iar acum ia în considerare deținerea de scurtă parte în volei. În acest sport se realizează cu scorul părților 2: 2. Cum punerea sa în aplicare?

A cincea (a decide) este jucat la cincisprezece puncte cu cea mai mică marjă de două puncte. Dacă a existat un scor egal 14:14, jocul durează atâta timp cât nu există un avantaj de două puncte (16:14, 17:15, ...).

șah

Tie-Break în șah are loc cu o cravată de campion curent și concurent în titlul de rege de partide de șah. În conformitate cu regulile campionatului de lot scurt include patru jocuri într-un joc de șah rapid. Fiecare jucător în joc este dat douăzeci și cinci de minute, cu adaos de zece secunde pentru fiecare mutare.

Sunt de acord, un tie-break în șah joacă un rol crucial. Dar să revenim la poveste. În cazul în care aceste părți vor fi terminat la egalitate, jucătorii de șah vor trebui să joace încă două jocuri blitz, fiecare dintre care jucătorii vor fi date de cinci minute, iar după curs - timp de trei secunde. Dacă scorul rămâne egal, sportivii vor juca alte două jocuri de blitz (meci). In general, ele pot juca un maxim de cinci astfel de meciuri.

In cazul in care un tie-break în șah la campionatele mondiale este inutil? Dacă aceste zece partide nu au determinat câștigătorul, jucătorii vor organiza un joc de pivot - Armaghedon.

strategie

Desigur, GM trebuie să știe ce fel de animal de pradă astfel - un tie-break în șah. Cu atât mai mult la Cupa Mondială 2016 într-un meci Karjakin - Carlsen este soarta meciului a fost decisă într-o departajare. Astfel, tie-break - o prelungire a meciului.

Tactica și strategia de joc cu un ușor de control este oarecum neobișnuit. jucători cu experiență spun că căutarea pentru cel mai bun plan, o combinație ingenioasă, cea mai puternică mișcare - toate acestea este mare, dar este mai bine să amâne jocul pentru un model de format. Toate aceste inovații trebuie să se gândească, și este nevoie de o perioadă lungă de timp. O departajare în reflecții lungi de șah sunt un lux nepermis. Controlul de fapt scurtat.

Încercați să forțeze problemele adversarului. Tie-Break în șah trebuie să fie complicată. Poziția caută să obțină predominant de deschidere, în cazul în care adversarul ar trebui să joace cu siguranță. Timpul este scurt, iar adversarul poate intra în panică și să facă greșeli într-o poziție necunoscută.

Pentru a face acest lucru, majoritatea jucătorilor puternici au de debut special al piesei de prelucrat.

greseli frecvente

Dacă urmați regulile tie-break în șah, puteți deveni un campion mondial. Care sunt comune greșeli comise în acest joc de scurt? Prima eroare este obtinerea în probleme de timp. Jucătorul poate conduce partidul mare - puternic, frumos și de inspirație. Cu toate acestea, jucătorii au următorul proverb: cel mai greu lucru - pentru a câștiga poziția, care a câștigat deja. Dacă sunteți punerea în aplicare a excesului de greutate nu lasă timp - toate eforturile tale pot abis febra pur și simplu tseytnotnoy.

Desigur, trebuie să cunoașteți regulile de fiecare tie-break în șah. A doua eroare este fascinația cu mult timp de calcul versiune. Este cunoscut faptul că calculul exact necesită îndemânare și de timp. Daca nu sunteti GM, atunci nu ar trebui să supraestimează propria lor putere. Chiar și în calcul „mai precis“ este aproape întotdeauna adversarul tău ar putea avea o șansă de a obține departe, „stânga“.

O departajare este necesară pentru a încerca să joace din greu, nu pentru a intra în probleme de timp și pentru a preveni erori de calcul brute. Iar pentru adversar erori, ca regulă, acesta nu va fi găsit.

meci

Mulți oameni știu că un tie-break în șah - este un joc interesant. În 2016, New York, a trecut 55th în istoria meciului de șah pentru titlul mondial. Concurau actuală mondial favorit Carlsen Magnus (Norvegia) și challenger Karyakin Sergey (Rusia). Reprezentantul Federației Ruse pentru prima dată din 2008, a luat parte la meci pentru titlul de rege șah. Meciul sa desfășurat în perioada 11-30 septembrie. Fondul de premii este de un milion de euro.

Mulți spun că un tie-break în șah - mintea lui suflare aceasta actiune. Meciul în 2016 a constat din 12 partide (număr limită) cu timpul de inspecție exemplară. Dacă unul dintre jucătorii marcat 6 ½ puncte, meciul ar fi terminat înainte de termen. Din moment ce scorul a fost identic - 6: 6, realizat cu tie-break condensat timpul de verificare (cel mai mult șah). Atunci nu erau necesare Armaghedon și Blitz. În acest partid scurt Carlsen a câștigat cu un scor de 3: 1 și titlul mondial sberog.

previziuni

Este cunoscut faptul că un tie-break în șah - o sărbătoare pentru fani. Mulți aspiră să prezică jocul. Astfel, președintele Federației Internaționale de Șah (FIDE) Kirsan Ilyumzhinov înainte de turneu a sugerat că Karjakin împotriva Carlsen, într-un meci de șah pentru coroana mondială va juca pe picior de egalitate.

Și președintele Federației de Șah din Rusia Filatov Andrey după ce a câștigat reclamantele campionat 2016 Grandmaster Karyakina Sergeya din Rusia a spus că el va fi capabil să selecteze la campionat Carlsen.

istoricul GM

Ați putea întreba, un tie-break în șah - ce este? Pe o perioadă lungă de întâlniri private, care a început în 2005, Kalsi și Karjakin în șah rapid jucat de opt ori. Este interesant faptul că, în aceste avantaje de știință nimeni altcineva: rus a câștigat de trei ori (2010, 2006, 2008), în același timp, a câștigat norvegiană (2012, 2009, 2001) și de două ori pe un egal (2014, 2006) a fost observat.

șahiști știu că un tie-break în șah - este o petrecere pentru cei puternici. Magnus conectat toate victoriile lor atunci când joacă piesele albe. În plus, el este un lider de rating, la fel ca în versiunea clasică.

În ziua decisivă a luptei pentru titlul mondial de operare din lume favorit Carlsen a apărat titlul în confruntarea cu Karjakin, ceea ce am discutat mai sus. Carlsen a câștigat mâna de sus în tie-break în două jocuri și legat doi.

Armaghedon

Deci, tu știi deja că un tie-break în șah - este un concurs de oameni mari. Și cum să joace Armaghedon? Jucătorul care a câștigat tragerea la sorți l-ar putea alege să joace cifre albe sau negre. Tom, care joacă un negru, duce la patru minute, iar cel care joacă alb - cinci. În cazul în care, cu toate acestea, și aici, totul se încheie cu o remiză, atunci cel care joacă negru, va înmâna coroana de șah mondială. Dacă Armaghedon se efectuează pentru 60 de mutări, jucătorii vor primi mai multe și mai mult de trei secunde pentru fiecare mutare.

Copyright © 2018 ro.delachieve.com. Theme powered by WordPress.