Sport și FitnessSporturi în aer liber

Raisa Petrovna Smetanina - mândria de schi

Raisa Petrovna Smetanina - schior sovietic, de cinci ori campion olimpic. campion repetată a URSS și din lume. El a câștigat mai mult de 20 de medalii la diferite distanțe. În 1993 la Paris, ea a primit premiul „fair-play“ pentru un exemplu demn de a carierei sale sportive.

copilărie

Raisa Petrovna Smetanina (vezi foto. De mai jos) sa născut în satul Mohcha (Republica Komi) în 1952. Viitori părinți crescători de animale au fost campion ereditar.

Fata în curând adaptat la viața și a căzut în dragoste cu toată mea tundră inima, aerul și spații deschise vaste, liniște, lacuri albastre ... unde a recăpătat independența, pacea minții, capacitatea de a scăpa de singurătate - schior partener etern în lupta pentru distanta.

Familia Smets a constat din cinci frați: Ivan Ilia, Gennady Fedorov, Vladimir - și două surori: Olga și Paradise. Din copilarie, ei au fost învățați să schieze ca în tundra, care a fost principalul mijloc de transport. Schi pronunțate, și a venit timpul când au căzut în mâinile lui Raisa.

Teritoriul de Nord a trăit o viață activă de sport. Doi directori de școli locale au fost mari fani ai curselor pe schiuri și evenimente organizate în mod regulat pentru copii, precum și filmare a acestui film. La sfârșit de săptămână, au vizitat reciproc în mod regulat și sfaturi schimbate, în căutarea unor noi metode de formare. Entuziasmul lor, ei au putut să lumina nu numai copiii de școală, dar, de asemenea, copiii din întreaga regiune.

Primele competiții și educație

Pentru prima dată, Rice a câștigat Pechora în campionatul de juniori al republicii. Ea a avut loc al doilea. După școală Smetanina Raisa Petrovna mutat la Syktyvkar pentru admiterea la Colegiul Profesorilor. Acolo a intalnit primul ei antrenor - Germanom Haritonovym - și a început să se implice serios în schi. Dupa ce a absolvit colegiul în 1970, Raisa a luat societatea de sport „Harvest“, în calitate de membru al echipei naționale.

cariera timpurie

În 1971 Raisa Petrovna Smetanina a inclus antrenor al Uniunii Sovietice în lista candidaților pentru a participa la Jocurile Olimpice.

Cel mai dificil pentru atlet a fost în 1972, când, pentru a afla toate trucurile de schi, de lucru pentru uzura. antrenorul ei a fost Viktor Ivanov, și a avut grijă de o femeie Galina Kulakov. Datorită acestui fapt, Raisa a arătat rezultate bune, terminând în locul al treilea campionat național (5 și 10 km.).

primul aur

1974 a adus primul atlet medalie de aur. Raisa Petrovna Smetanina a câștigat în releu echipa de la Campionatele Mondiale de la Falun. La Jocurile Olimpice de la Innsbruck în echipa națională sovietică a fost o pacoste. Galina Kulakov nu a putut conduce echipa pentru motive de sănătate. Locul său a fost luat de Smetanin.

Cinci kilometri distanță tânăr schior a fost genial, dar a pierdut de aur Helene tech, dându-i doar o secundă. Rice a avut loc cu activitatea antrenor greșelile și a dezvoltat o strategie pentru următoarea cursă. Acesta a dat roade, și Smetanin a reușit să ocolească toți concurenții de pe zece cursa. Rezultat Jocurile Olimpice - două de aur și una medalie de argint.

noi victorii

La Olimpiada din 1980 Smetanina Raisa Petrovna au intrat în istoria de schi ca primul cal de curse, a cucerit de două ori pe podium în competiția individuală. La 1982 Cupa Mondială atlet a câștigat medalia de aur la distanța de 20 de kilometri, devenind singurul schior sovietic, care a intrat în cele șase cele mai bune.

Al XIV-lea Jocurile Olimpice, de asemenea, încununat de succes pentru Raisa. Ea a câștigat două medalii de argint (10 și 20 km.). O Cupa Mondială în 1985 a adus in vistierie de aur (releu).

1988 Jocurile Olimpice de ani, de asemenea, pot fi luate în considerare de succes. În zece cursa, Raisa a câștigat de argint, și douăzeci de kilometri de bronz a câștigat. Apoi a reușit să ia podium și alți schiori nostru - incisiv Tihonov.

schimbului de experiență

Recunoscând că cariera de sport termina vreodată, de îngrijire Raisa Petrovna Smetanina a tinerilor sportivi de la echipa. Ea a preluat de reproducție o nouă generație de schiori ruși. Raisa de exemplu, au aratat fetele cu ceea ce tenacitate si munca grea necesare pentru a atinge obiectivele. schior Faimosul constant cerându-le să mai rapid în formarea și la concursuri.

Ultima victorie

În 1992 Smetanin Raisa Petrovna, a cărui biografie a fost prezentată în această lucrare a mers la Jocurile Olimpice de iarnă din Albertville. Patruzeci de ani, atlet a apărut pe numărul pistă de schi doi. O cursă de zece ea a ocupat locul patru, iar în releu câștigat de aur.

Aceasta a fost ultima medalie din cariera Raisa Petrovna. A devenit o recompensă simbolică și costisitoare. Acum, un mare cal de curse ar putea ieși la pensie și să treacă ștafeta tânăr și promițător schior. La acea vreme era LOA, Vyalbe și Egorova, care a fugit cu Raisa Petrovna la Jocurile Olimpice. În interviuri, fetele au spus întotdeauna că Smetanin a avut o contribuție enormă la schi fond, și numeroase echipa câștigătoare - este doar meritul ei.

Pentru realizările sportive Raisa Petrovna conducerea Republicii Komi ia dat o casă frumoasă.

Copyright © 2018 ro.delachieve.com. Theme powered by WordPress.