Știri și societateZiaristică

Recordul de la Nurburgring. 5 cele mai rapide mașini Nurburgring

Pentru mulți, Nürburgringul nu este doar un mic sat, ci același nume pentru pista de curse din Germania. A fost creat și testat aproape simultan de către concurenții clubului auto german universitar în 1927. În prezent, pista este o bază sportivă excelentă pentru piloții din categoria GP2 și DTM. În plus, pe șosea se efectuează teste anuale ale autoturismelor de mare viteză, producătorii cărora doresc să pună o evidență personală despre Nurburgring. Pe ce mărci de autovehicule au primit titlul de cel mai rapid, vă vom spune în această publicație.

O scurtă deviere în istorie

Inițial, piesa de la Nürburgring nu avea acoperire modernă și greoaie. Și în circuit în sine a fost doar patru "inele". "Loopul Nord" - 22,810 km (Nordschieife), "South Loop" - 7,77 km (Südschleife) și "inelul" Betonschieife, folosit pentru calificarea înainte de cursa, a fost "Marea Buclă" (Gesamtstrecke) cu o lungime de 28,265 km.

Vă reamintim că locul concursurilor regulate în cursele de Formula 1 a fost exact "Bucla nordică" a Nurburgring-ului. Înregistrări pe care le-a pus și așa bine-cunoscuți curse, așa cum Michael Schumacher. Acest sportiv legendar este încă considerat lider în ceea ce privește numărul titlurilor de campionat și victoriile Marelui Premiu în "F-1".

Ce este remarcabil cu piesa "Northern Loop"?

De-a lungul timpului, piesa a fost construită și rafinată în mod repetat. Astăzi, acesta este cel mai popular loc printre sportivii amatori care sunt dornici de curse de mașini. Aici piloții vin în fiecare an pentru a merge pe pista profesională cu o briză.

În plus, ei încearcă să facă acest lucru în zilele în care primesc turiști, când poți folosi nu doar mașina, ci și să închiriezi o mașină sport profesională. Mulți dintre noii veniți sunt 100% siguri că, cu diligența necesară, o astfel de formare îi va ajuta ulterior să stabilească noi înregistrări ale Nurburgring-ului. Cu toate acestea, nu întotdeauna visele lor sunt destinate să se realizeze.

"Bucla Nord" așa cum este

"Loopul de Nord" este considerat nu numai cel mai faimos, ci și unul dintre cele mai lungi piste de curse de pe Pământ. Autotrack-ul în sine este într-un loc pitoresc printre copaci și păduri. Lățimea sa este de aproximativ 8-9 m. Acesta conține bare de protecție fiabile și înalte echipate cu o rețea. Conform multor fanii de conducere rapidă, acest traseu ajută la perfecționarea abilităților de conducere.

Este renumit pentru cererea sa de piloți și imprevizibilitate, rezultând că traseul a primit numele de "vorbit" al Iadului Verde (tradus ca "iadul verde"). În același timp, este folosit nu numai de către autovehicule, ci și de producătorii de mașini de curse, gata să-și stabilească recordul de la Nurburgring în timpul testului. Din cuvintele lor, această piesă oferă o șansă de a evalua posibilitățile reale ale unui vehicul de curse. Conform datelor preliminare, piesa este compusă din 40 de stânga și 33 de virajuri stângi cu diferite nivele de dificultate.

Nurnburgring-breakers: cine sunt ei?

In timpul existentei sale, pista auto "North Loop" a vazut o multime de curse si masini. Cu toate acestea, mulți dintre participanții la curse nu au reușit să pună evidența traseului Nürburgring și să-și lase amprenta asupra istoriei cursei cu motor. Să ne amintim acei câștigători care au reușit!

Deci, până în prezent, poziția liderului aparține unuia dintre cele mai recente modele de Porshe - Cayman GT4. Aceasta este o masina unica, dotata cu un motor turbo de 3.8 litri, un motor cu sase cilindri, cu o capacitate de 385 cai, precum si mecanica moderna.

Datorită designului său intern, mașina este foarte manevrabilă și ușor de controlat. Datorită acestui fapt, este capabil să accelereze dintr-un loc la 100-295 km / h în doar 4,2 secunde. Nu cu mult timp în urmă, acest model a cucerit Nurburgringul. Înregistrările, care până acum au pus și alți șoferi de curse, au fost în cele din urmă bateți. Auto a trecut cercul "Buclă Nord" în doar 7 minute și 40 de secunde. Acesta este motivul pentru care Porsche se situează pe primul loc în primele cinci mașini de top Nürburgring.

Cele mai stralucitoare lideri din cursa de viteză: locul 2 și locul 3

Al doilea rând al clasamentului celor mai rapide mașini din lume, testat pe pista Nürburgring, ocupă mașinile Ford GT, Chevrolet Corvette C6 Z06. În ciuda faptului că "Ford" a condus piesa în 7 minute și 40 de secunde, ar putea deveni câștigătoarea cursei. Cel puțin, aceasta este masina de mult timp a fost un favorit. El a pariat atât producătorii, cât și experții auto din întreaga lume. Dar nici motorul cu o capacitate de 550 de cai putere, nici designul ergonomic al mașinii nu au ajutat la punerea în aplicare a conceptului.

Pe a treia linie am pus Audi R8 V10, Pagani Zonda S și Porsche 911 GT3 RS. R8 V10 - acesta este cu adevărat un model uimitor al mașinii sport, lansat de compania "Audi". Este echipat cu un motor puternic de 525 de litri. a. Și are un drum complet.

În ciuda dorinței companiei de a depăși Porsche Cayman GT4, recordul piesei Nürburgring nu a fost încălcat. Spre dezamăgirea tuturor, mașina sportivă a venit în 7 minute și 44 de secunde.

Timpul similar a fost demonstrat fanilor și lui Pagani Zonda S, lansat în 2005. Porsche 911 GT3 RS a terminat cursa cu trei secunde mai devreme. Drept urmare, judecătorii au înregistrat ora traseului, care este de 7 minute și 47 de secunde. Dar de data aceasta "Porsche" a venit o secunda mai tarziu decat "italianul" cu un motor de 6,2 litri si o capacitate de 640 de litri. a. Lamborghini Murcielago LP 640 E-Gear.

Linia de închidere din primele cinci din Nurburgring

Pe locul patru printre cele mai rapide mașini, am pus un model legendar ca BMW M3 GTS, ultima pistă în doar 7 minute și 48 de secunde. Este interesant faptul că BMW a deținut timp de mulți ani poziții de conducere printre mașinile sportive puternice (tabelul de înregistrare Nürburgring, prezentat mai jos, mărturisește și acest lucru).

Ultimul loc în clasamentul celor mai rapide mașini a fost preluat de Dodge Viper SRT-10 și Cadillac CTS-V. Amintiți-vă că înregistrarea cercului de la Nurburgring a acestui "Dodge monstru american" cu motor de 8.3 litri și o putere de 500 de cai putere a fost de 7 minute și 50 de secunde. Un alt gigant american Cadillac cu un motor de 556 litri. a. A trecut pe 9 secunde mai târziu (7:59).

Astfel, liderul incontestabil al cursei a fost Porsche Cayman GT4, a cărui timp de trecere în categoria mașinilor sportive nu a reușit niciodată să "omoare" pe ceilalți participanți la raliu. În momentul de față, înregistrarea de mai sus a Nürburgring, furnizată de producătorul Porsche, nu a fost bătută de nimeni. Care au fost deținătorii de înregistrări din anii precedenți?

Care sunt ele - înregistrările cursei din 2013?

Cele mai bogate înregistrări este anul 2013. În acest timp, a fost posibil să bateți înregistrările stabilite anterior în trei clase simultan în cursa de la "Buclă Nord". Un exemplu remarcabil de candidați-participanți acum doi ani a fost "italianul" Alfa Romeo 4C. Această mașină spectaculoasă și frumoasă, cu un motor puternic turbo, poate accelera în 4,5 secunde până la 250 km / h. In timpul cursei, pilotul de la Alfa (la volanul masinii sportului de data aceasta a stat Horst von Saurma - un faimos observator sportiv) a reusit sa-si aduca masina pe "Loop" in doar 8 minute si 4 secunde.

Cea de-a doua mașină memorabilă, care a stabilit înregistrarea Nürburgring în clasa mașinilor electrice, a fost Mercedes-Benz SLS AMG Electric Drive. Este demn de remarcat faptul că acest model a parcurs distanța specificată în doar 8 minute cu o coadă mică. In acelasi timp, pilotul masinii a reusit in cele din urma sa apese pe pedestrul liderului Audi R8 e-tron, care nu poate fi inlocuit pana la un anumit moment.

Liderul printre hibrizii de serie a fost "germanul" Porsche 918 Spyder. A reușit să-și depășească toate predecesorii și să conducă piesa în 6 minute și 57 de secunde. Recordul său în clasa mașinilor comerciale și utilitare a fost pus de Holden Commodore SS V Ute, care a reușit să ocupe un alt câștigător - Audi R8 e-tron pentru un minut și jumătate.

Nürburgring Records: cele mai recente înregistrări

În 2014, în categoria de automobile sportive la scară largă a câștigat masina sport Nissan GT-R Nismo. În 2013, o versiune anterioară a modelului a trecut prin pista auto în doar 7 minute și 8.679 secunde. Și exact un an mai târziu, această înregistrare a fost salvată de producătorii japonezi, deși au încercat foarte greu să o bată.

În anul curent, a fost posibilă debutul și ruperea recordului de viteză pentru un nou Honda Civic Type R, care a fost prezentat într-o serie de vehicule cu tracțiune față. Masina a condus "Buclă Nord" timp de 7 minute și puțin peste 50 de secunde. Aceasta este doar o mică listă de lideri care s-au anunțat deja în acest an. Cu toate acestea, anul 2015 tocmai a început, astfel încât numărul titularilor de înregistrări se va schimba și el. Sperăm că de această dată înregistrările din cercul Nürburgring vor depăși toate așteptările.

Copyright © 2018 ro.delachieve.com. Theme powered by WordPress.