Sport și FitnessAtletism

Trekist rus scurt Yelistratov Semen: biografie, cariera de sport, viața personală

Yelistratov Semion Andreevici - celebrul scurt trekist rus. Este un campion olimpic, câștigător multiplu de campionate mondiale și continentale.

biografie

Yelistratov Simon sa născut în 1990 în Ufa. Deja la o vârstă fragedă băiatul a fost foarte activ și mobil, astfel încât părinții mei au decis să-l scrie în secțiunea de sport. În primul rând, Simon a participat la cursuri în taekwondo, dar șase luni mai târziu, el a atras atenția asupra unui sport, ca o pistă scurtă.

Unul dintre primii care au recunoscut talentul tânărului atlet, a fost antrenorul Andrey Maksimov, care este acum un mentor Elistratova. A fost sub sperma de conducere dintr-o perspectivă convențională junior a devenit o lume stea pe pistă scurtă.

În ciuda unui program foarte incarcat de formare Yelistratov a reușit nu numai bun pentru a termina școală, dar, de asemenea, pentru a intra în Institutul de Educație Fizică, pentru a obține un grad de masterat și coaching-ul de licență.

cariera de sport

În mod tradițional, sport școală novice scurt trekisty primesc primele patinele ca un cadou de la sportivi celebri. Materialul seminal au ieșit din mâinile Yulii Chachinoy, care, în timpul său a fost câștigătorul Campionatului European. De asemenea, a servit ca un stimul pentru formare greu Elistratov.

Tânărul atlet a demonstrat rezultate senzationale pentru varsta sa. În 2003, în vârstă de 13 ani Elistratov material seminal, pistă scurtă, care deja la acel moment a fost pe primul loc în viața lui, un standard de calificare pentru titlul de maestru al sportului, iar în 16 de ani - a debutat la Cupa Mondială.

el a fost admis la echipa națională după 2007 Ufa scurt trekist a câștigat campionatul de argint rusești în toate-în jurul valorii. Din acel moment a început o carieră sportivă stelare Elistratova. El participă la toate competițiile internaționale. De asemenea, în vârstă de 20 de ani, trekist Coechipierul a mers la echipa rusă la Olimpiada de la Vancouver, care a fost în imposibilitatea de a sparge în top douăzeci.

Primul succes internațional a ajuns la Simeon în 2012. El devine de trei ori câștigător al Campionatului European de la distanțe de 1,5 și la 3 km, precum și în toate-în jurul valorii.

Un an mai târziu Yelistratov adaugă la colecția sa de premii medalia de argint a campionatului mondial, precum și trei premii UEFA, printre care un aur - pentru cursa releu.

Anul olimpic a fost un atlet rus literalmente aur. El devine un câștigător de două ori al Campionatului European, astfel încât de jocuri de acasă de la Soci Yelistratov Simon a venit în mare formă. Și nu e de mirare - a devenit campion olimpic în releu, în cazul în care echipa rusă a reușit să învingă principalii competitori pentru medalia de aur - echipa Olandei.

În 2015 Yelistratov are un nou titlu - a devenit campion mondial. În plus față de campionat continental a adus șase premii, printre care aurul pentru coroana pentru el bagheta.

Următorul sezon Yelistratov Materialul seminal devine de trei ori câștigător al Campionatului European, precum și deținătorul recordului mondial în cursa de 1000 de metri.

Din cauza dopajului detectate în testele de Meldonium o substanță interzisă, sportivul rus a fost nevoit să rateze Cupa Mondială din 2016. 21 aprilie suspensie Elistratova a fost ridicată, iar el va continua să efectueze la Cupa Mondială și alte turnee.