Sport și FitnessFotbal

Campionatul mondial de fotbal. Ce este și ce înseamnă acest cuvânt?

La fiecare 4 ani fanii de fotbal se adună la televizor pentru a ridica moralul pentru echipa lor la Cupa Mondială. Turneul a fost fondat în urmă cu peste 80 de ani și de atunci nu sa schimbat tradițiile sale. Oricine a reușit să obțină acest eveniment de fotbal, el a amintit pentru o viață întreagă. Milioane de oameni vin la țară, care ia campionatul, pentru a sprijini echipa lor națională și a vedea cum se va efectua, cu principalele favorite ale turneului.

Originea cuvântului „campionat mondial“

Recent, expresia „Cupa Mondială“, de obicei, fiecare cuvânt înlocuit cu „campionatul mondial.“ Ce este și atunci când acest concept a fost folosit pentru prima dată? În 1982, turneul de fotbal din lume a luat Spania. Că ea a fost locul de naștere al cuvântului. Faptul că „Campionatul mondial“ în spaniolă înseamnă „lume“, iar cuvântul este citit ca un „campionat mondial“. Interesant, în numele oficial al turneului de fotbal la nivel mondial nu conține cuvintele „FIFA World Cup“. Federația Internațională de Fotbal a dat numele său la turneul Copa del Mundo de Futbol - Espana 82. Că fanii și comentatori au fost cei care au contribuit la nașterea noul nume al turneului. În acel an, turneul au participat mai mult de două milioane de oameni, care au sprijinit cele 24 de puteri de fotbal.

Fanii compus dintr-o varietate de cântări și cântece, și comentatori de televiziune le-au sprijinit și au început difuzate lor cu cuvintele de salut „Mundial“. Ce este să ne imaginăm prima dată au experimentat jucătorii spanioli, pentru că o mare responsabilitate a fost încredințată. La turneu, echipa spaniolă nu a avut încă acea putere și măreție, spre deosebire de echipa națională spaniolă de astăzi, care a avut o mulțime de trofee în etapa europeană și mondială. În 1982, „Red Fury“, a ajuns doar până la a doua etapă, în cazul în care au câștigat locul al treilea în grupa „B“ și a zburat la campionat. Spaniolă Cupa Mondială FIFA straluci celelalte echipe.

Echipa italiană Arc

Campionii din fotbalul a început să italieni care au lovit linia lui ofensive și defensive. Asta Atacantul italian Paolo Rossi a fost listat Marcator principal, atunci când FIFA World Cup sa încheiat.

Ce este - să fie principalul marcator al echipei naționale și a devenit idolul a milioane de italieni - el a simțit pentru prima oară. În acel an, Rossi a fost numit cel mai bun jucator din Europa și din lume. La finalul turneului italienii au reușit să rupă echipa națională germană, cu un scor de 3: 1, iar apoi Rossi a marcat gol al șaselea și ultimul, și că a fost decisiv pentru el. În finala germanii au bucurat de succes datorită unei lovituri de departajare, care a fost câștigat victoria asupra francezilor.

Brazilian FIFA Cupa Mondială

După cum sa menționat deja, „campionat mondial“ înseamnă „lume“, care este numele din 1982 este utilizat exclusiv în titlul de campion mondial. După cum se știe, în plus față de Cupa Mondială, a avut loc o dată la patru ani, există Campionatul European, care determină, de asemenea, un câștigător la fiecare 4 ani. Cu toate acestea, turneul european pentru echipele naționale nu a primit o astfel de popularitate, astfel încât numele special de el nu are. Ce înseamnă cuvântul „campionat mondial“, a fost posibil să se înțeleagă și la turneul final de fotbal ultima mondial, care a avut loc în Brazilia.

Fanii din toate țările din tribune au scandat sloganuri închinate idolilor lor. Cele mai multe fotbal Opinii numele informal al turneului a fost deja folosit în mod constant, pentru că cititorii nici măcar nu știu originea cuvântului, cu prima teză a înțelege ce se va discuta.

Rusia - proprietarul Cupei Mondiale 2018

Ar trebui să menționăm, de asemenea, faptul că în Rusia următorul campionat mondial de fotbal va avea loc în 2018. Ce este, în cele din urmă pe ei înșiși simt toți rușii. 11 orașe din Rusia să ia pe fotbal lor arene 32 de echipe care vor concura pentru țara lor a primit titlul de cele mai bune puteri de fotbal din următorii patru ani. Cine știe, poate că acest lucru este căpitanul echipei naționale rus va ridica trofeul Cupei Mondiale peste cap ...

Copyright © 2018 ro.delachieve.com. Theme powered by WordPress.